Opublikowany przez: Kasia P. 2019-03-14 19:54:43
Autor zdjęcia/źródło: unsplash
O tym, że dzieci silnie z nami empatyzują i silnie przeżywają to, że się czymś martwimy z reguły dobrze wiemy. Staramy się więc to często przed dziećmi, ale… problem nie znika. Stres zmienia nasz sposób zachowania, nawyki, sposób i styl życia. Gdy jest długotrwały jest dla rodzica szczególnie męczący. W tym artykule podpowiadałam jakie są mądre sposoby na stres >>. Dzisiaj będzie o tym jaki wpływ stres rodzica ma na dziecko, a posłuży ku temu przykład badania z… Ameryki!
Jakiś czas temu w artykule w piśmie Pediatrics opisano ciekawe badania z których jasno wynika, że dzieci, których rodzice się stresują bardziej narażone są na problem otyłości. Wynika to z tego, że te dzieci częściej żywią się w fast foodach lub mają podawane fast foody i równocześnie mniej czasu poświęcają (jeśli w ogóle) na sport.
„Stres rodziców może być dużym czynnikiem ryzyka otyłości i niezdrowych nawyków – mówi dr Elizabeth Prout-Parks ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii i dodaje - Rolę odgrywa tutaj zarówno liczba, jak i siła stresorów”.
W cytowanych wynikach badania najważniejsze było to jak rodzice sami, subiektywnie oceniali siłę doświadczanego przez siebie stresu. Najsilniejsze stresory jakie uwzględniono w badaniu to: problemy zdrowotne, finansowe, czy trudy prowadzenia domu przez rodzica w pojedynkę. W badaniu wzięło udział ponad dwa tysiące rodziców i opiekunów dzieci w wieku 3-17 lat Analizie podlegał m.in. związek otyłości dziecka ze stresem rodziców, lecz także ich wiekiem, pochodzeniem, wykształceniem, płcią.
WYNIKI BADANIA:
- Ze wszystkich badanych źródeł stresów największy wpływ ma nieobecność drugiego rodzica i prowadzenie domu przez rodzica w pojedynkę.
- Brak aktywności fizycznej dziecka najczęściej połączony był z zamartwianiem się rodziców o finanse.
- Stres rodziców najczęściej wpływał na otyłość u dzieci.
Często stres wpływa z ograniczonego czasu nie tylko dla siebie i własny odpoczynek, lecz także ubywanie tego czasu, który można by przeznaczyć na potrzeby rodziny. Bardzo prawdopodobny jest mechanizm, że zestresowani rodzice częściej sięgają po przetworzone, gotowe jedzenie, które można szybko podać dziecku lub dają mu pieniądze na zjedzenie czegoś na mieście, co w słowniku dzieci oznacza… fast food. Taka sytuacja z kolei, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, szybko może prowadzić do wynikającej z badania otyłości.
Jeśli nie mamy możliwości spotkania się z psychologiem, warto skorzystać z terpaii online. Obecnie bardzo popularna forma współpracy pozwala w dyskretny sposób pomóc w leczeniu nerwicy i innych problemów zdrowotnych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2019.03.15 20:04
... a czasu dalej mamy coraz mniej stresu coraz więcej i kiedy tak na spokojnie z tym dzieckiem usiąść i porozmawiać, pobawić się.. Potem rodzić sfrustrowany i dziecko..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.